Magický svet detí a ako ho využiť pri učení

 
Aký je ten magický svet detí?
Pre deti je úplne normálny. Nemá mantinely, ako sa čo má a nemá, či sa to dá alebo nedá. Je to svet neobmedzených možností. Keď tomu veria, všetko je možné. Deti túžia po tom, aby sme ich svet tiež spoznali, pozývajú nás tam! Ak aj už vedia, že darčeky nosia rodičia a zúbky neodnáša zúbková víla, vďačne budú aj predstierať.
Ako nám pomáha magický svet pri učení?
– Účinný prostriedok, aby dieťa urobilo to, čo potrebujeme a pritom s radosťou. – Prináša motiváciu, sústredenosť, záujem a bezpečie. – Ak sa napojíme na magický svet detí a podáme im to čo chceme tak, aby to pre ne bolo pochopiteľné a bezpečné, tak im vieme predať akúkoľvek, aj náročnú informáciu.
Ako používame magický svet detí v kurzoch angličtiny metódou Teddy Eddie?
– Zásadným rituálom, ktorý navodí čarovnú atmošku hneď na začiatku hodiny je prebúdzanie macka Eddieho, ktorý spinká v smradľavej ponožke. Všetci predstierajú, že naozaj smrdí, dokonca aj online! – Na hodinách lietame na čarovnom koberci! Pozor, lieta len na unikátne palivo – angličtinu. Nikto si neriskne na ňom povedať ani slovko po slovensky. Čo ak by spadli? Pokazili kúzlo ostatným? Musia držať spolu! – Čarovná palička je jedna zo základných pomôcok učiteľa. Vie napríklad premeniť dieťa na veľký náklaďák, ktorý bude naháňať ostatných. Ale aj opraviť niekomu náladu ak je smutný. – Macko Eddie je zázrak sám o sebe. V appke deti odmení hviezdičkami alebo dokonca pusou a úplne najlepšie je, ak im priamo zatelefonuje a pochváli ich za usilovnú prácu!
Depersonalizácia a dedramatizácia chyby vďaka mackom a tigrom
– Teddy Eddie je geniálny asistent učiteľa (očami detí skôr naopak – učiteľ je asistent macka Eddieho 😀 – Deti si vybudujú vzťah s Eddiem, chcú ho potešiť, nechcú ho sklamať. Všetky super hry, ktoré sa v triede hrajú vymýšľa on a pošepká učiteľovi do ucha. – Deti sa ľahšie ospravedlnia jemu a dodržiavajú jeho pravidlá, ktorý je ich kamoš a ktorému veria. – Deťom zrazu nevadí, ak supluje iný učiteľ, lebo je tam stále ich kamoš, ten jediný Eddie. (Hoci my ich máme asi 15, ale pssst ;-))
Podľa metódy Tygří svět manželov Kopsovcov:
– Tiger je naša jedinečnosť, ktorá sa prejavuje emóciami, niekedy sa hnevá, niekedy teší… – Vedie dieťa k vedomej práci so svojimi reakciami, je jednoduchšie sa nacítiť na svojho tigra a pocítiť jeho pocity ako tie vlastné. – Rýchlo sa naučí, ako si tigra “ochočiť” – Všetci vedia, že tiger je to dieťa, aj ono samo si to uvedomuje, ale ľahšie sa mu hovorí o druhom ako o sebe. (ako nám všekým)
Metóda pomáha terapeutom, učiteľom, trénerom, dáva deťom bezpečie, aby sa mohli prejaviť A čo my dospeláci?
– Možno je nám ľúto, že my sme sa neučili takto “magicky”, ale môžeme to dopriať našim deťom. – Výzva! Ukážme svet dospelých a pritom nezničme ten magický. – Môžu vedieť, aký ten dospelácky svet je a pritom si ponechať ten svoj. Čo najdlhšie. – Zaujímajme sa o magický svet svojich detí! – Objavujme aj svoj vlastný magický svet a hrajme sa!
clubhause12

Jazyky na Clubhouse

Tento článok vznikol na základe prednášky v našom v klube:

Angličtina Zahorská Bystrica

Jazyky a malé deti na Clubhouse

Volám sa Danka Dobšíčková a som učiteľka vzdelaním, profesiou a celým srdcom. Úprimne verím, že deti sú naša budúcnosť a chcem prispieť aj ja svojou troškou, aby sme z nich vychovali vzdelaných a šťastných dospelých.

Zamyslela som sa, ako by som ešte mohla prispieť okrem vedenia našich lektorov a pomoci či mentoringu učiteľov… Nuž prostredníctvom vás, rodičov.

Preto som niekoľko mesiacov viedla prednášku a diskusiu pre rodičov a učiteľov malých detí v klube Jazyky a malé deti na Clubhouse a na jar 2022 sa môžete tešiť na novú sériu.

Angličtina Zahorská Bystrica

Jazyky na Clubhouse a čo je to Clubhouse?

Clubhouse je nový typ sociálnej siete, ktorý sa zakladá na čisto audio obsahu. Na rozdiel od rádia alebo podcastov má úžasný bonus, môžete sa do diskusií aj zapojiť, v reálnom čase a veľmi autenticky. Prepája celý svet a ponúka úžasné možnosti pre štúdium cudzích jazykov.

Smiling Snake sa tiež zapojil do tvorby jeho obsahu v dvoch jazykových kluboch pre rodičov, študentov a učiteľov jazykov. V klube Jazyky sa môžete hravou a nenásilnou formou učiť s nami angličtinu, francúzštinu, ruštinu a ďalšie jazyky. Zároveň prepájame jazykových lektorov a jazykové školy. Spájame sa aj na facebooku v skupine Jazyky na Clubhouse.

Ďalšie články zo série Jazyky a malé deti

Angličtina Zahorská Bystrica

Aký jazyk je pre deti TOP?

Aký jazyk je pre deti TOP ?- Taký, ktorý sa začnú čo najskôr učiť. - Ktorý im rozvinie schopnosť učiť sa jazyky. - Vďaka ktorému si učenie jazykov obľúbia. Nad čím sa zamyslieť pri výbere jazyka pre vaše deti? - Bude to dlhodobo udržateľná voľba? (aspoň 1...
Angličtina Zahorská Bystrica

Ako deťom znechutiť učenie sa jazykov?

Ako deťom znechutiť učenie sa jazykov?  - Nevytvoriť im priaznivé podmienky na učenie,- mať nesprávne očakávania,- mať dobré úmysly, ...ktoré však nepadnú na úrodnú pôdu. Aké sú správne podmienky na učenie? - Dieťatko je vyspinkané, napapané a...